Orienteringsmøder & åbent hus 2022/2023
Ungdomsuddannelser og 10. klasse

Til elever i 9. og 10. klasse og deres forældre
Ungdomsuddannelserne og 10. klasserne inviterer i de kommende måneder til orienteringsmøder og åbent hus-arrangementer for elever i 9. og 10. klasse og deres forældre. Vi har samlet informationer om arrangementerne med datoer, tidspunkter og adresser, så I kan danne jer et overblik. I kan få flere oplysninger om de enkelte skoler samt deres uddannelser på deres hjemmesider.
Åbent hus-arrangementerne giver jer god information om indhold og muligheder i de forskellige uddannelser og 10. klasser. I får et indtryk af stedets hverdag og miljø samt lejlighed til en snak med lærere og elever på stedet.
Inden I planlægger besøg på ungdomsuddannelserne, så gå ind på de forskellige uddannelsers hjemmesider, da datoer og tidspunkter kan ændre sig.
Vi ønsker jer rigtig god fornøjelse

Tekniske Erhvervsuddannelser
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
Hillerød
24. november 2022 kl 16 – 18

Frederikssund
18. januar 2023 kl. 16 – 20 Unord Hillerød
Milnersvej 48
3400 Hillerød

Unord, Campus Frederikssund
Heimdalsvej 1,
3600 Frederikssund www.unord.dk

Ballerup
Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden

Lyngby
Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden

Frederiksberg
Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden
TEC Ballerup
Telegrafvej 9, 2750 Ballerup

TEC Lyngby
Akademivej, Bygning 451
2800 Kongens Lyngby

TEC Frederiksberg
Stæhr Johansens vej 7
2000 Frederiksberg www.tec.dk

21. januar 2023 kl. 10 – 14
Dato ikke planlagt. Hold dig opdateret på hjemmesiden Roskilde Tekniske Skole
Pulsen 4
4000 Roskilde

Landbrugsskolen
Finderupvej 8
4270 Høng

Landbrugsskolen Sjælland
Ledreborg Alle 50
4000 Roskilde

Vilvorde
Køgevej 213
4000 Roskilde www.rts.dk

Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden
ZBC (Slagteriskole, Food og receptionist)
Maglegårdsvej 8
4000 Roskilde www.zbc.dk

30. november 2022 (tilmelding)
2. februar 2023 (tilmelding)
Hotel- og Restaurantskolen
Vigerslev Allé 18
2500 Valby www.hrs.dk

Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden
EUC Nordvestsjælland
Absalonsvej 20
4300 Holbæk
Bl.a. glarmester og tagdækker www.eucnvs.dk

Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden
Fiskeriskolen
Ærøvej 9
7680 Thyborøn
Evt. mulighed for læreplads i Hundested www.blivfisker.nu

21. januar 2023
4. februar 2023
(tilmelding til arrangementerne) Marstal Navigationsskole
Ellenet 10
5960 Marstal www.marnav.dk

17. november 2022 kl. 16 – 20
Ellemosevej 25
Den Jydske Håndværkerskole
Ellemosevej 36
8370 Hadsten www.djhhadsten.dk

Omsorg, Sundhed og Pædagogik
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
31. januar 2023 kl. 16 – 18

Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden

8. februar 2023 kl. 16 – 18 SOSUH
Hillerød
Milnersvej 40
3400 Hillerød

Frederikssund
Campus
Heimdalsvej 1
3600 Frederikssund

København
Skelbækgade 1
1717 København V. www.sosuh.dk

Book rundvisning via hjemmeside Next,
Rentemestervej 17
2400 København NV.
Uddannelser indenfor skønhed www.nextkbh.dk

Merkantile Erhvervsuddannelser
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
21. november 2022 kl. 18 – 20.30
16. januar 2023 kl. 17 – 21

Unord Hillerød
EUX, EUD, Business og 10. klasse
Trollesminde Alle 24
3400 Hillerød www.unord.dk

18. januar 2023 kl. 16 – 20

Unord Campus Frederikssund
EUX, EUD, Business og 10. klasse
Heimdalsvej 1
3600 Frederikssund www.unord.dk

10. januar 2023 Kl. 19 – 21
Unord Lyngby
EUX, EUD, Business og 10. klasse
Hjortehøjsvej 2
2800 Lyngby www.unord.dk

10. klasse
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
12. januar 2023 kl. 19 – 21 10. Klasseskolen Hillerød
Ndr. Jernbanevej 6
3400 Hillerød www.10klasseskolenhillerod.aula.dk

23. januar 2023 kl. 19 – 20.30
Strandgade 34, Frederiksværk
Ti´eren Halsnæs
Syrevej 19
3300 Frederiksværk www.ukchalsnaes.dk

12. januar 2023 kl. 16 – 19 10. Klasse Gribskov
Ridebanevej 1
3200 Helsinge www.10klassegribskov.aula.dk

16. januar 2023 kl. 17.30 – 19
CampusU10
Odinsvej 4
3600 Frederikssund www.campusU10.dk

21. november 2022 kl. 18 – 20.30
16. januar 2023 kl. 17 – 21
Unord Hillerød
EUX, EUD, Business og 10. klasse
Trollesmindeallé 24
3400 Hillerød www.unord.dk

18. januar 2023 kl. 16 – 20 Unord Campus Frederikssund
EUX, EUD, Business og 10. klasse
Heimdalsvej 1
3600 Frederikssund www.unord.dk

10. januar 2023 Kl. 19- 21

Unord Lyngby
EUX, EUD, Business og 10. klasse
Hjortehøjsvej 1
2800 Lyngby www.unord.dk

19. januar 2023 kl. 19

Marie Mørks Skole
Milnersvej 1
3400 Hillerød www.mms.dk

18. januar 2023 kl. 17 – 19 Nordsjællands Friskole
Rønbjerg Allé 2,
3400 Hillerød nsj-friskole.dk

Team Danmark
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
7. december 2022. kl. 18.30, Virum Gymnasium, Fuglsangvej 66, 2830 Virum
Der ud over er der 6 andre åbent hus arrangementer i landet. Se mere her:
teamdanmark.dk/uddannelse/informationsmoeder-om-ungdomsuddannelse-og-eliteidraet/
Team Danmark Sjælland og Hovedstadsområdet www.teamdanmark.dk

Gymnasiale uddannelser
STX og HF
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
7. januar 2023 kl. 14
(eliteidræts- og efterskoleelever)
18. januar 2023 kl.19:00 STX
11. januar 2023 kl. 19:00 HF Frederiksborg Gymnasium og HF
Carlsbergvej 6
3400 Hillerød www.fgc4.dk

18. januar 2023 kl. 19.00

Frederiksværk Gymnasium og HF
Strandgade 34
3300 Frederiksværk www.fvgu.dk

18. januar 2023 kl. 16 – 17.30
22. november 2022 kl 19 – 20.30 HF IN
24. januar 2023 kl. 19 – 20.30 HF ordblindeuddannelse 3-årig VUC Nordsjælland HF
Milnersvej 40
3400 Hillerød www.vucns.dk

23. januar 2023 kl. 19 Gribskov Gymnasium
Østergade 52
3200 Helsinge www.gribskovgymnasium.dk

Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden Frederikssund Gymnasium og HF
Odinsvej 6
3600 Frederikssund www.frsgym.dk

19. januar 2023 kl. 19.00 Allerød Gymnasium og HF
Rådhusvej 6
3450 Allerød www.allerodgymnasium.dk

17. januar 2023 Egedal Gymnasium og HF
Gymnasiumvej 1
3660 Stenløse www.egedalgym.dk

18. januar 2023 kl. 19.30 – STX og HF (virtuelt)
20. januar 2023 kl. 19.30 – PreIB og IB (virtuelt)
28. januar 2023 kl. 11 – 13 – STX/HF (for efterskoleelever) Birkerød Gymnasium, HF, IB og Kostskole
Søndervangen 56
3460 Birkrød www.birke-gym.dk

18. januar 2023 kl. 19 – 2 årig STX/ HF
14. januar 2023 kl. 14 – 16 – ASF klasse Gentofte Gymnasium
Hartmannsvej 22
2900 Hellerup www.gsk.dk

HTX
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
16. november 2022 kl… 18 – 19 (virtuelt)
17. januar 2023 kl. 16 – 19 Hillerød Tekniske Gymnasium
Carlsbergvej 34
3400 Hillerød www.unord.dk

Dato ikke planlagt
Hold dig opdateret på hjemmesiden
Frederikssund Tekniske Gymnasium
Odinsvej 6
3600 Frederikssund www.frsgym.dk

HHX
Dato Uddannelsessted Hjemmeside
21. november 2022 kl. 18 – 20.30
16. januar 2023 kl. 17 – 21
Handelsgymnasium
Hillerød
Trollesminde Alle 24
3400 Hillerød www.unord.dk

18. januar 2023 kl. 16 – 20 Handelsgymnasium Frederikssund
Heimdalsvej 1
3600 Frederikssund www.unord.dk

18. januar 2023 kl. 19 – 21.30 Handelsgymnasium
Lyngby
Hjortehøjsvej 1
2800 Lyngby www.unord.dk

FGU – Forberedende grunduddannelse

Dato Uddannelsessted Hjemmeside
23. november 2022 kl. 13 – 16 FGU Hillerød,
Søndre Jernbanevej 4
3400 Hillerød fgu-ns.dk
Dato ikke planlagt.
Hold dig opdateret på hjemmesiden FGU Frederiksværk
Industrimarken 2
3300 Frederiksværk Fgu-ns.dk